Tuto vytrvalou, 15 až 30 cm vysokou bylinku s polodlouhými podzemnÃmi cibulemi a ÄerstvÄ› zelenými lesklými kopinatými listy, podobných konvalinkovým, nalezneme ve volné pÅ™ÃrodÄ› na vlhÄÃch mÃstech a to zejména brzy zjara. Kvete kulatým kvÄ›tenstvÃm, skládajÃcÃm se z mnoha drobných kvÃtků, tehdy vÅ¡ak léÄivá sÃla pÅ™echázà právÄ› do kvÄ›tů a na sbÄ›r listů je již pozdÄ›. Tohle je Allium ursinum neboli ÄŒesnek medvÄ›dÃ, seznamte se, prosÃm.
Jeho léÄivé sÃly
ÄŒesnek medvÄ›dà je silný antioxidant a antibiotikum, má vÅ¡echny charakteristické vlastnosti naÅ¡eho Äesneku, avÅ¡ak jeho léÄivá sÃla je mnohem vÄ›tÅ¡Ã. Bývá hojnÄ› využÃván pro jarnà omlazovacÃ, proÄiÅ¡Å¥ovacà a detoxikaÄnà kůry, pÅ™iÄemž lze použÃt jenom Äerstvé zelené listy. Po usuÅ¡enà ztrácejÃ, bohužel, vÅ¡echny léÄivé úÄinky. Tento dar pÅ™Ãrody je známý jako lék proti chÅ™ipce, nachlazenÃ, a to dÃky svým zahÅ™ÃvacÃm schopnostem, látka Alicin působà jako silné antivirotikum a antiparazitikum. ÚÄinnÄ› Äistà krev, žaludek, stÅ™eva, ledviny, moÄový mÄ›chýř, zahlenÄ›né průduÅ¡ky, pomáhá pÅ™i neÄisté kůži, vysokém krevnÃm tlaku, na zvápenatÄ›lé cévy, proti závratÃm, léÄà úzkosti. Také ho lze jemnÄ› nasekaný použÃt na namÃsto pažitky na chléb Äi jako koÅ™enà do polévky a pokrmů. ProÄistit po zimÄ› své tÄ›lo touto prvnà jarnà bylinou mÄ›li rádi i volnÄ› žijÃcà medvÄ›di, kteřà ji v pÅ™ÃrodÄ› vyhledávajÖ odtud plyne také jejà název.
Co všechno obsahuje
HlavnÃm obsahem jsou sirné i kÅ™emiÄité slouÄeniny, stopové prvky (také jód) a kyselina L-askorbová, proto má medvÄ›dà Äesnek vysoký obsah vitamÃnu C. Známé slouÄeniny aliin obsahuje Äesnek medvÄ›dà mnohem vÃce než kuchyňský Äesnek, kromÄ› ÄiÅ¡tÄ›nà krve právÄ› aliin snižuje také hladinu cukru v krvi a léÄà průjmová onemocnÄ›nÃ. Sám aliin nevonà a je neúÄinný, teprve naruÅ¡enÃm a enzymatickým procesem vzniká z aliinu alicin, který je typického zápachu a skuteÄným iniciátorem vÅ¡ech pÅ™Ãznivých, již zmÃnÄ›ných úÄinků. Dále obsahuje také flavonoidy, vinylsulfid, chlorofyl, fruktózu, esenciálnà oleje a bÃlkoviny.
PÄ›stovánà medvÄ›dÃho Äesneku
PÅ™estože že tento evropský druh jednodÄ›ložné rostliny z Äeledi amarylkovitých je rozÅ¡ÃÅ™en i v Česku, na nÄ›kterých mÃstech bychom ho naÅ¡li zÅ™Ãdka. HojnÄ›ji se vyskytuje zejména na MoravÄ› a v severovýchodnÃch ÄŒechách, zvláštÄ› pak ve vlhkých lesÃch a luzÃch. VypÄ›stovat si ho můžeme ale i doma z cibulek, postaÄà malá zahrádka, a vysadit ho lze od druhé poloviny Äervence do listopadu, podle poÄasÃ. Využijte pÅ™evážnÄ› vlhkou a humóznà půdu spÃÅ¡e ve stÃnu, ne vÅ¡ak vyhnojená mÃsta. Vhodné je sázet ho do trsů (10 a vÃce cibulek), protože se tak lépe ujÃmá a roste. HojnÄ› zaléván roste téměř vÅ¡ude a vyrážà velmi brzy na jaÅ™e, dobrá je tedy vÄasná sklizeň.
DalÅ¡Ã užità oblÃbené léÄivky
Pro velký obsah vitamÃnu a minerálů se medvÄ›dà Äesnek stal také velmi žádaným doplňkem stravy, a je dodáván jako léÄivo v kapslÃch, tinkturách a smÄ›sÃch. Jako pesto je využÃván také pÅ™i vaÅ™enà a dochucovánÃ, nalézt lze celou Å™adu zajÃmavých receptů, které ozdravà a osvěžà náš každodennà jÃdelnÃÄek.