Mědvědí česnek

Tuto vytrvalou, 15 až 30 cm vysokou bylinku s polodlouhými podzemními cibulemi a čerstvě zelenými lesklými kopinatými listy, podobných konvalinkovým, nalezneme ve volné přírodě na vlhčích místech a to zejména brzy zjara. Kvete kulatým květenstvím, skládajícím se z mnoha drobných kvítků, tehdy však léčivá síla přechází právě do květů a na sběr listů je již pozdě. Tohle je Allium ursinum neboli Česnek medvědí, seznamte se, prosím.

medvedi-cesnek

Jeho léčivé síly

Česnek medvědí je silný antioxidant a antibiotikum, má všechny charakteristické vlastnosti našeho česneku, avšak jeho léčivá síla je mnohem větší. Bývá hojně využíván pro jarní omlazovací, pročišťovací a detoxikační kůry, přičemž lze použít jenom čerstvé zelené listy. Po usušení ztrácejí, bohužel, všechny léčivé účinky. Tento dar přírody je známý jako lék proti chřipce, nachlazení, a to díky svým zahřívacím schopnostem, látka Alicin působí jako silné antivirotikum a antiparazitikum. Účinně čistí krev, žaludek, střeva, ledviny, močový měchýř, zahleněné průdušky, pomáhá při nečisté kůži, vysokém krevním tlaku, na zvápenatělé cévy, proti závratím, léčí úzkosti. Také ho lze jemně nasekaný použít na namísto pažitky na chléb či jako koření do polévky a pokrmů. Pročistit po zimě své tělo touto první jarní bylinou měli rádi i volně žijící medvědi, kteří ji v přírodě vyhledávají– odtud plyne také její název.

Co všechno obsahuje

Hlavním obsahem jsou sirné i křemičité sloučeniny, stopové prvky (také jód) a kyselina L-askorbová, proto má medvědí česnek vysoký obsah vitamínu C. Známé sloučeniny aliin obsahuje česnek medvědí mnohem více než kuchyňský česnek, kromě čištění krve právě aliin snižuje také hladinu cukru v krvi a léčí průjmová onemocnění. Sám aliin nevoní a je neúčinný, teprve narušením a enzymatickým procesem vzniká z aliinu alicin, který je typického zápachu a skutečným iniciátorem všech příznivých, již zmíněných účinků. Dále obsahuje také flavonoidy, vinylsulfid, chlorofyl, fruktózu, esenciální oleje a bílkoviny.

Pěstování medvědího česneku

Přestože že tento evropský druh jednoděložné rostliny z čeledi amarylkovitých je rozšířen i v Česku, na některých místech bychom ho našli zřídka. Hojněji se vyskytuje zejména na Moravě a v severovýchodních Čechách, zvláště pak ve vlhkých lesích a luzích. Vypěstovat si ho můžeme ale i doma z cibulek, postačí malá zahrádka, a vysadit ho lze od druhé poloviny července do listopadu, podle počasí. Využijte převážně vlhkou a humózní půdu spíše ve stínu, ne však vyhnojená místa. Vhodné je sázet ho do trsů (10 a více cibulek), protože se tak lépe ujímá a roste. Hojně zaléván roste téměř všude a vyráží velmi brzy na jaře, dobrá je tedy včasná sklizeň.

Další užití oblíbené léčivky

Pro velký obsah vitamínu a minerálů se medvědí česnek stal také velmi žádaným doplňkem stravy, a je dodáván jako léčivo v kapslích, tinkturách a směsích. Jako pesto je využíván také při vaření a dochucování, nalézt lze celou řadu zajímavých receptů, které ozdraví a osvěží náš každodenní jídelníček.